wtorek, 13 grudnia 2016

Żabnica na ostro z curry i włoską kapustą.

Żabnica z ostrą pastą curry i włoską kapustą.

Wprawdzie tak zrobiona potrawa nie ma zbyt kuszącego wyglądu ale za to smakowo może rzucić na kolana.
 Żabnica. Pod tą mało zachęcającą nazwą kryje się ryba która posiada doskonałe i spoiste białe mięso. Zwana także morskim diabłem albo lotte. Po włosku coda di rospo. Ryba w całości z wyglądu jest wręcz odpychająca, stąd nazwa diabeł morski. Głównie składa się z ogromnej głowy uzbrojonej w uzębioną paszczę oraz trójkątnego tułowia ostro zwężającego się w kierunku płetwy ogonowej.
Niezwykłą zaletą jest smakowite mięso pozbawione ości.
W Polsce rzadko kupowana bowiem mało kto wie jak smakuje i jak się za nią zabrać. Do tego jest dość kosztowna a to ze względu na spory odpad przy sprawianiu. Sprzedawana jest najczęściej bez głowy ale razem ze skórą i licznymi błonami.

Składniki:
700 g czystego mięsa ryby o nazwie żabnica
(na zdjęciu poniżej 3 małe sztuki po ok. 700 g z częściowo ściągnięta skórą)


10 - 12 wybranych całych liści kapusty włoskiej
1 łyżeczka sproszkowanej przyprawy curry
1 łyżeczka ostrej czerwonej pasty curry
0,25 szklanki wytrawnego białego wina (nie może być kwaśne!)
1 szklanka mocnego bulionu warzywnego
1/3 kostki świeżego masła
4 - 5 łyżek oliwy z oliwek
sól do smaku

Wykonanie:
tuszę ryby pozbawić skóry i licznych błon, które znajdują się pod skórą. Tnąc tuż przy kręgosłupie wyciąć 2 podłużne filety.


Z kapusty zdjąć pierwsze grube i twarde zielone liście, które do tej potrawy są zby twarde.
Kolejno zdejmować całe jasno zielone liście. Z każdego wyciąć twardy środkowy trzon i wyrzucić.

Z główki kapusty zdejmować liście po jednym. Wyciąć twardy środkowy trzon i wyrzucić.
Biorąc pierwszych 5 - 6 jasno zielonych liści, każdą połówkę pociąć na 3 podłużne pasy i kolejno poprzecznie w kwadraty o boku mniej więcej 4 cm i odłożyć na bok.
W odpowiednio dużym garnku o grubym dnie rozpuścić masło z oliwą.


Pokrojone wrzucić na gorący tłuszcz i smażyć na średnim ogniu przez ok. 10 - 15 minut aby się nieco przyrumieniły, nie zapominając zamieszać aby od czasu do czasu.


Następnie tak samo pokroić resztę liści (5 - 7) i wrzuci do garnka.  Dobrze wymieszać. To oddzielne dodawanie kapusty jest konieczne bowiem grube zewnętrzne liście potrzebują dłuższej obróbki termicznej.


Zalać połową szklanki bulionu warzywnego i pod przykryciem dusić na małym ogniu aż zacznie mięknąć. To może potrwać 45 - 55 minut. Od czasu do czasu do czasu zamieszać i w razie konieczności uzupełniać małą ilością pozostałego rosołku.
W 0,25 szklanki białego wytrawnego wina rozpuścić pastę curry, dodać sproszkowane curry i dobrze wymieszać. Gdy kapusta zacznie mięknąć wlać do garnka wino z przyprawami i natychmiast wymieszać.
Wtedy szybko pokroić mięso ryby w grubą kostkę (3 x 3 cm) i posolić. Po upływie 5 minut dodać do kapusty, szybko zamieszać i pod przykryciem dusić na małym ogniu przez maksymalnie 7 minut!

Podawanie:
podaje się natychmiast z białym pieczywem i lampką dobrze schłodzonego białego wina. Tego samego, w którym została rozpuszczona pasta curry.
Dobrze wykonana potrawa może się stać popisowym daniem domu.

Tadeusz Gwiaździński

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Anonimowe i uszczypliwie sformułowane komentarze będą automatycznie usuwane.