poniedziałek, 1 maja 2017

Linzer Torte czyli tort z Linzu w absolutnie w oryginalnym wyadniu.

Maj to miesiąc przyjęć komunijnych w rodzinnym gronie. Z tej okazji od dzisiaj kilka przepisów na torty z domowej kuchni.
Dzisiaj historycznie prawdziwy Linzer Torte, czyli najstarszy ze znanych tort na świecie. To od wieków tradycyjna receptura przekazywana z pokolenia na pokolenie.

Celowo wybrałem przepis na tort bez kremu. Może się przydać jeżeli w dniu Komunii Św. na dworze będzie upalnie. Wtedy taki tort nikomu nie zaszkodzi 
a i krem nie rozpłynie się po stole. 


Tak z bliska wygląda oryginalny Linzer Torte w sztandarowym wydaniu cukierni Jindrak!

Miasto Linz i tort noszący jego imię są pełne historii i znane całemu światu. Nierozerwalnie i na zawsze są związane ze sobą. Ponieważ określenie Linzer Torte w zapiskach historycznych po raz pierwszy spotyka się w roku 1696 r., powszechnie uważa się, że ten tort jest najstarszym tortem na świecie.
Patrząc tylko na samą datę narodzin, słynny Tort Sachera, który powstał na początku wieku XIX, temu z Linzu winien jest niski pokłon szacunku.
Pierwsze wzmianki na temat niezwykle podobnego wypieku pochodzą już z roku 1619. Wtedy pisano o „torcie migdałowym”, wymienianym również jako „kratkowany”.
Dzięki portowi rzecznemu na Dunaju i związanymi z tym przywilejami handlowymi jakimi miasto mogło się poszczycić, jego mieszkańcy dużo wcześniej niż w innych ośrodkach uzyskali dostęp do egzotycznych produktów i przypraw. Choćby same cytryny i migdały (nieodzowne składniki omawianego tortu) były tu dostępne „z rękawa”. Do dzisiaj podstawowymi składnikami tortu są: masło, migdały, mąka, cukier i wyszukane przyprawy.
Już wtedy ów szczególny wyrób cukierniczy wśród smakoszy cieszył się wielkim uznaniem.
Dzisiaj stał się niemal drugim herbem grodu nad Dunajem i stanowi jego niepodważalną dumę.
Oto oryginalny przepis na wypiek z tamtego czasu.
 Dzisiaj oryginalny Linzer Torte można dostać we wszystkich filiach miejscowej firmy cukierniczej JINDRAK!
Składniki: 

560g masła
560g wyłuskanych migdałów
560g cukru
560g mąki tortowej
1 łyżeczka świeżo startej skórki cytrynowej 
marmolada lub przecierany dżem z czerwonych porzeczek
glazura wykonana z białka kurzego jaja, cukru pudru i soku z cytryny

Wykonanie:
tłumaczenie z oryginału - weź uprzednio masło i ucieraj je wnikliwie, dodaj utłuczonych migdałów i dalej mieszaj przez kwadrans; całość połącz z cukrem i dalej ucieraj kolejną kwartę godziny (nieprzerwanie w tym samym kierunku!) Mąkę daje się nie wcześniej jak po upływie prawie całej godziny. Wysmarowaną masłem formę pokryj grubo ciastem (w środkowej części ciasta ma być najgrubiej). Teraz daje się warstwę marmolady i na niej układa kratkę z pozostałego ciasta. Pieczenie w 170°C trwać powinno ca. 50 minut.
Po upieczeniu posmaruj tort glazurą z białka, posyp cukrem i gotowe.
(wolny przekład z jęz. niem. – Tadeusz Gwiaźdzński)
 

Do tego tortu absolutnie obowiązkowa jest aromatyczna kawa!

Tadeusz Gwiaździński

PS. Pojutrze domowy przepis na tort Sachera - także bez kremu!

3 komentarze:

 1. Świetny przepis, dziękuję. Byłam przekonana, że tam ma być dżem malinowy :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Po prostu mam możliwość dostępu do oryginału bo od 35 lat mieszkam w Linzu. Oryginalny przepis na ten tort nie jest tak pilnie strzeżony jak receptura na słynny tort Sachera. W Wiedniu zwyczajnie między Hotelem Sacher a cukiernią Demel przez 6 lat toczył się gorzki spór o prawa autorskie. Kto jest faktycznym twórcą Linzer Torte tego dzisiaj nie wie nikt. Mimo wszystko wyrób produkowany w cukierni Jindrak jest powszechnie uznany za ten oryginalny.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I jeszcze jedno. Kto kupi książkę "Kuchnia Hotelu Sacher" niech nie myśli, że przy okazji kupił oryginalny przepis na tamtejszy tort.
   Oryginalna receptura nie jest dostępna dla nikogo i leży zamkniętą w kasie pancernej!

   Usuń

Anonimowe i uszczypliwie sformułowane komentarze będą automatycznie usuwane.