środa, 17 maja 2017

Płatki wycięte z piersi kurczaka, grilowane bez tłuszczu

Grilowane bez tłuszczu płatki piersi kurczaka z suszonymi pomidorami i zieloną pietruszką.

Do wykonania potrawy nie potrzeba wielkiego doświadczenia w kuchni. Wystarczą też tylko trzy podstawowe składniki, bo obok nich dochodzą jedynie sól, pieprz prosto z młynka oraz oliwa z oliwek do smażenia.
Podawać natychmiast prosto z patelni.
Składniki:
1 - 2 piersi kurczaka bez skóry
1/2 szklanki pomidorów z oliwnej zalewy

Wykonanie:
pierś kurczaka należy kroić poprzecznie do długości kawałka mięsa,. Najpierw naciąć cienki plaster, jednak nie przecinać go do końca. Zaraz obok wykonać drugie pełne cięcie. W ten sposób, po rozłożeniu na boki, niczym skrzydła motyla uzyskuje się pożądany cienki większy plaster.

Nie należy kroić zbyt cienko, bowiem wtedy na grilu bez tłuszczu mięso szybko stanie się suche.
Główną ideą dania jest takie przyrządzenie aby podczas obróbki termicznej nie powstał żaden sos. Dlatego na wstępie należy plastry mięsa przesmażyć na grilowej patelni bez tłuszczu i soli. 
Każdy kawałek osobno, bo inaczej grozi to tym, że się mogą ze sobą posklejać. 
Grilować obustronnie, najwyżej po 1 minucie z każdej strony.


W warunkach domowych najlepsza jest grliowa żeliwna patelnia albo gril elektryczny.
Ugrilowane mięso przełożyć na podgrzany talerz, i dopiero teraz, aby nie wyschły, podlać cienkim strumyczkiem oliwy z oliwek.

Oliwy daje się tyko odrobinę!
Przygotować pół szklanki naskubanych listków zielonej pietruszki. Do tego mały słoiczek suszonych pomidorów, które przed pokrojeniem w cienkie paseczki, koniecznie należy osaczyć z zalewy!

Trzy kolory: biały, zielony i czerwony to narodowe barwy włoskie. Przy okazji dają także optycznie miłe wrażenie.
Wszystko razem wrzucić na rozgrzaną patelnię. Dopiero teraz posolić i doprawić czarnym pieprzem prosto z młynka. Często mieszać drewnianą łopatką!

Ponieważ mięso kurczaka już jest ugrlilowane, końcowa obróbka termiczna nie powinna trwać dłużej jak 2,5  - 3 minuty. Inaczej mięso wyschnie na wiór!
Smażenie całości a w zasadzie końcowe podgrzewanie, nie może trwać dłużej niż 2,5 - 3 minuty. Przecież kawałki mięsa są bardzo cienkie a do tego były wcześniej podgrilowane. Na dosłownie pół minuty przed końcem, dodać zieloną pietruszkę. Jeśli będzie za długo smażona, straci cały swój zielony atrakcyjny kolor.

To jest jeden z największych walorów kuchni śródziemnomorskie, "lewa - prawa" i gotowa jest potrawa.
Szybko zamieszać ze 2 – 3 razy i z patelnią na desce postawić na stole aby każdy z biesiadników wg apetytu mógł sobie nabierać gorące danie!

 Tadeusz Gwiaździński

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Anonimowe i uszczypliwie sformułowane komentarze będą automatycznie usuwane. Niedopuszczalne są także treści zawierające otwartą lub ukrytą reklamę firm lub produktów.

Sandacz w "papilotach" podawany ze szparagami z patelni.

Sandacz z drobnymi warzywkami zapiekany w papierowych paczuszkach - "papilotach". Sandacz zapiekany z warzywkami, podany ze sz...