wtorek, 11 lutego 2020

Przekąska z przetartej fasoli zawijanej w soloną słoninę.

Pasta z fasoli z czosnkiem i słoniną lardo*
Idealna przystawka na przyjęcia mocno zakrapiane alkoholem.  Choćby po to aby goście zbyt szybko nie przesadzili z tzw. spożyciem.
Jeszcze w sklepie trzeba poprosić sprzedawczynię aby na maszynie pokroiła idealnie cienkie plastry ponieważ nawet najlepszym nożem w domu ta sztuka się nie uda.
Składniki:   
1,5 - 2 szklanki fasoli
3 – 5 ząbków czosnku (w ilości indywidualnego uznania)
pęczek świeżego cząbru górskiego (zastępstwie cz. suszony, lub majeranek)
woda (w takiej ilości aby całkowicie pokryła fasolę w naczyniu)
150 g słoniny lardo, lub innej solonej (w zastępstwie może być konserwowa, ale w żadnym wypadku wędzona!)
2 – 3 łyżki szlachetnej oliwy z oliwek
sól i świeżo mielony czarny pieprz do smaku
gałązki natki pietruszki do dekoracji

Wykonanie:
1.) Fasolę zalać na noc przegotowaną i jeszcze dobrze ciepłą wodą tak aby pokryła ją 
na dobre 2 cm.
UWAGA! Garnek z fasolą ma być tak dobrany wielkością aby po napęcznieniu niemal całkowicie wypełniała jego pojemność.

Niezależnie od namoczenia zaleca się fasolę wcześniej przepłukać pod zimną bieżącą wodą.
2.) Następnego dnia wylać całą wodę, w której moczyła się fasola i dokładnie odcedzić ją na sicie.
Czynność absolutnie konieczna bowiem przez noc fasola wypuści z siebie wiele składników szkodliwych dla przewodu pokarmowego. Całość zalać nową porcją zimnej wody i postawić na płycie. Doprowadzić do krótkiego i tylko lekkiego zagotowania. Doświadczenie uczy, że na wstępie fasoli nie powinno się solić. Doświadczeni kucharze twierdzą, że przedłuży to proces gotowania!

3.) Kolejno pod częściowym przykryciem fasolę parzyć we wrzątku (ale nie gotować!) na maleńkim ogniu. Długość obróbki termicznej zależy od tego jak mocno fasola była wysuszona. To może potrwać do 2 godzin lub nawet więcej. Gdy jeszcze będzie dobrze twardawa dodać czosnek pokrojony w ćwiartki. Wymieszać, szczelnie przykryć i wstawić na środkową półkę do piekarnika rozgrzanego do 130°C.

4.) Po 2 – 3 godzinach fasola powinna być miękka. Dopiero wówczas posolić, wymieszać i odstawić na bok na 5 minut. Odlać i zachować parę łyżek płynu. Resztę przecedzić na sicie i jeszcze gorącą fasolę przepuścić przez maszynkę do mięsa.
Jeżeli masa okaże się zbyt sucha nawilżyć ją kilkoma łyżkami wody, w której się gotowała.
5.) Doprawić czarnym pieprzem prosto z młynka i ew. uzupełnić solą. Dodać i wymieszać tyle oliwy, aby powstała jednolita błyszcząca pasta. Słoninę pokroić na maszynie w możliwie cienkie i długie plastry.
6.) Podawanie:  przy pomocy dwóch łyżek stołowych z pasty fasolowej formować cylindryczne gałki. Każdą zawijać w plaster słoniny. Kłaść na środku płaskiego talerza. Finalnie udekorować zieloną pietruszką i podawać z ciemnym pieczywem.

* słonina lardo – w oryginale produkowana we Włoszech solona słonina, doprawiona licznymi przyprawami w rodzaju rozmaryn, liście laurowe itd., przechowywana w dębowych beczkach. Idealnie nadaje się do potraw, w których powinno się unikać smaku i zapachu wędzonki.

Tadeusz Gwiaździński

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Anonimowe i uszczypliwie sformułowane komentarze będą automatycznie usuwane. Niedopuszczalne są także treści zawierające otwartą lub ukrytą reklamę firm lub produktów.

Drobiowe skrzydełka z grilla lub z piekarnika z aromatycznym owocowym sosem

Kwieceń sypał gradem, śniegiem i lodowatym deszczem. Nic to! W wielu ogrodach i na działkach już od dawna czas odkurzyć miski do grilowania....