wtorek, 8 stycznia 2019

Ryba z odlotowym sosem maślano paprykowym.


UWAGA! Wykonanie sosu wymaga określonego doświadczenia w kuchni!

Ryba z czerwoną papryką duszoną w maśle. Trochę pikantna i trochę łagodna. To pomieszanie wrażeń robi z dania absolutny rarytas kulinarny.
Choć danko  faktycznie nie wygląda odlotowo to jednak bez dyskusji należy do prawdziwych hitów kulinarnych. Poznaje się po tym, że podczas jedzenia mało kto się odzywa i słychać tylko szczęk sztućców – o talerze.

Sos optycznie niestety nie wyszedł popisowo ale smakiem wychodził przed orkiestrę.
Składniki:
filet dowolnej ryby morskiej
1 łyżka sklarowanego masła do smażenia
sól i pieprz prosto z młynka

0,5 kostki prawdziwego masła
1 spora świeża i mięsista czerwona papryka o grubych ściankach
2 łyżki ostrej musztardy z Dijon, i żadnej innej bo cały smak i wygląd sosu może zostać zmarnowany.
1 płaska łyżka, osączonych z zalewy ziaren marynowanego zielonego pieprzu
1 łyżeczka soku z cytryny

Wykonanie:
w małym rondelku o grubym dnie wymieszać musztardę z sokiem z cytryny i zielonym pieprzem.
Czerwoną paprykę o gładkiej i lśniącej powierzchni, OBOWIĄZKOWO i cieniusieńko  obrać ze skórki. Ze środka usunąć pestki, powycinać wszystkie białe części, i pokroić w kostkę mniejszą od groszku.
W rondelku z rączką rozpuścić masło. Gdy zacznie się pienić, wrzucić pokrojoną paprykę i na maleńkim ogniu dusić ok. 5 minut.

W tym czasie usmażyć kawałki ryby, soląc je dopiero na patelni.
Masło z papryką odstawić z ognia i na to miejsce postawić rondelek z musztardą. Stale szybko mieszając, mocno podgrzać. Wtedy stopniowo, na początek po kilka kropel, wlewać gorące masło z papryką. Tak postępować dalej, aż całe masło z papryką znajdzie się w sosie.
Ma powstawać masa przypominająca majonez.

UWAGA! Sos powinien mieć wygląd rzadkiego majonezu. Wyraźnie zwiększoną uwagę trzeba poświęcić stopniowi zakwaszenia, ponieważ jego nadmiar spowoduje permanentne warzenie się sosu. Dlatego nie wolno stosować ani masła zrobionego z kwaśnej śmietany, ani przesadzać z ilością skoku z cytryny. Także zastosowanie zbyt kwaśnej musztardy może doprowadzić do katastrofy jak na poniżej zamieszczonym zdjęciu.Eksperymentalne użycie angielskiej musztardy - wyprodukowanej w Polsce niestety skończyło się kompletnym fiaskiem. Sos niespodziewanie rozdzielił się już na talerzu.
Robienie nowej porcji nie miało sensu bo w domu akurat nie było innej musztardy.

Łyżką wazową natychmiast nakładać na podgrzane talerze. 
Na lustrze sosu kłaść kawałek ryby i niezwłocznie na stół. Podawać z białą bułką paryską i dobrze s schłodzonym białym niezbyt mocno wytrawnym winem.

Tadeusz Gwiaździński

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Anonimowe i uszczypliwie sformułowane komentarze będą automatycznie usuwane. Niedopuszczalne są także treści zawierające otwartą lub ukrytą reklamę firm lub produktów.

Polska biała kiełbasa własnej roboty

Poza krajem (tzn. poza Polską) ciężko jest o różne "nasze" wyroby wędliniarskie. Szczególnie te, do których jesteśmy przyzwyczajen...