piątek, 16 kwietnia 2021

Wielkanoc w Austrii. Kotlety z koźlęcia z jarzębiną

Do tradycji kulinarnych w okresie Wielkanocy w Austrii należy pieczone jagnię względnie koźlę. Zwyczaj przyszedł od południa. Ze strony Włoch i Słowenii.
Akurat w tym czasie w moim domu z powodu potężnego przeziębienia cała rodzina była niedysponowana. Dlatego przepis publikowany jest z małym opóźnieniem.
 
Mięso młodego koźlęcia jest tak delikatne, że nie wymaga długiej obróbki termicznej. Nie ma obaw. Smak i zapach zupełnie neutralny. Śmiało można wmówić jedzącym, że to np. cielęcina.
 
Składniki:
4 - 6 kotletów z młodego koźlęcia
marynowane owoce jarzębiny ze słoika, lub w zastępstwie pestki granatu
 
Jarzębina w słodkawym syropie jako uzupełniający dodatek smakowy. Wspaniale nadaje się do wszystkich delikatnych mięs. Także do np. deserów
 
1 mała cebulka szalotka
0,5 - 1 ząbek czosnku (ilość wg uznania)
1 szklanka wytrawnego wermutu Noilly Prat, względnie półwytrawnego Sherry
3 - 4 łyżki oliwy z oliwek do smażenia
0,5 płaskiej łyżeczki papryczki piment d'espelette
sól
czarny pieprz prosto z młynka
 
Wykonanie
1.) Na pół godziny przed przyrządzaniem kotlety wyjąć z lodówki. Natrzeć zmiażdżonym czosnkiem roztartym z grubą solą kamienną. Cebulkę szalotkę pokroić w cienką słomkę.
 
2.)Tak przygotowane kotlety z obu stron przesmażyć na niezbyt ostrym ogniu. Dodać pokrojoną szalotkę. Po 5 minutach wymieszać i zmniejszyć ogień do minimum. Wlać posiadane wino, przykryć
i pod przykryciem dusić do miękkości. Doprawić pieprzem i papryczką piment d'espelette.
Na 5 minut przed końcem obróbki termicznej dodać osączone z zalewy owoce jarzębiny.
W zastępstwie pestki granatu.
 
Kto nie ma możliwości nabycia opisanej jarzębiny* może ją zastąpić pestkami granatu - do nabycia w większych supermarketach w większych miastach
 
3.) Podawanie: podawać z dowolną podduszona jarzynką.

* - surowe owoce jarzębiny przed spożyciem wymagają dodatkowej obróbki technologicznej; w surowej postaci nie nadają się do jedzenia!
 
Tadeusz Gwiaździński
 
Filary Smaku

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Anonimowe i uszczypliwie sformułowane komentarze będą automatycznie usuwane. Niedopuszczalne są także treści zawierające otwartą lub ukrytą reklamę firm lub produktów.

Polska biała kiełbasa własnej roboty

Poza krajem (tzn. poza Polską) ciężko jest o różne "nasze" wyroby wędliniarskie. Szczególnie te, do których jesteśmy przyzwyczajen...