U nas też, co kuchnia, co tradycja, gulasz wygląda i smakuje inaczej. Poniżej wersja możliwie zbliżona do oryginału. Na ile zbliżona, to trudno powiedzieć bo na Węgrzech też są różne szkoły.
Zawsze gotuję dużo, bo tak jak bigos - odgrzewany smakuje jeszcze lepiej. |
Latem, podaję gulasz z młodymi ziemniakami i posypany siekaną zieleniną. |
Zimowa wersja też smakuje. |
Gulasz – od węg. gulyas = pasterz bydła rogatego, to wg naszego nazewnictwa kawałki wołowego mięsa pokrojone w grubą kostkę, pływające w zawiesistym ostrym sosie.
W węgierskim oryginale potrawa ta nosi nazwę pörlköt, a gulaszem Madziarzy określają danie podawane u nas jako zupa gulaszowa.
Gulaszu czy tak samo nazwanej zupy nigdy nie wolno gotować na bazie rosołu! Do tego celu bierze się tylko i wyłącznie czystą wodę!
Dlaczego? Bo zgodnie z podstawową ideą powstania potrawy, smakowite kawałki mięsa mają pływać w ostrym sosie, który ma stanowić tło dla całości dania, a nie jak się często spotyka – wygotowane mięso zawieszone jest w pysznym sosie.
Czyli cały smak kawałków mięsa ma zostać zamknięty w ich wnętrzu. Sos natomiast ma być pikantny, ale jednak jego wartość powinna pozostawać w drugim planie.
Składniki:
na 1,5 – 2 kg wołowiny na gulasz, tzn. najlepsze są nogi i żeberka wołowe
(i to nie dlatego, że jako mięso gorsze gatunkowo są tanie, tylko z takiego surowca właśnie, gulasz będzie najlepszy!)
Błon i ścięgien nie należy usuwać, bo właśnie one dają potrawie potrzebny "klej". |
(czym prawidłowo zagęszcza się sos? Nie mąką czy tartym ziemniakiem, co rozgotowaną dużą ilością, wcześniej przesmażonej cebuli!)
1 łyżka czerwonej mielonej papryki
przyprawa do gulaszu (patrz wczorajszy materiał na blogu)
(wbrew różnym osądom, choć wcześniej rozdrobniony nie jest natychmiast wyczuwalny, to właśnie kminek jest jedną z podstawowych przypraw do wszelkich gulaszy)
http://barwysmaku.blogspot.co.at/2012/07/przyprawy-wasnego-wyrobu-najlepsza.html
czerwone wytrawne wino typu Merlot - w/g uznania - 1/2 lub cała butelka (lub woda jeśli ktoś nie lubi alkoholu w potrawie)
smalec wieprzowy do smażenia
Wykonanie:
cebulę pokroić w kostkę i zezłocić na smalcu. Osobno, również na smalcu, na ostrym ogniu obsmażyć posolone mięso pokrojone w grubą kostkę (4 – 5 cm)
Kroić powinno się w kostkę o boku, minimum 4 - 5 cm! |
Przełożyć do garnka z podsmażonym mięsem. Zalać winem (względnie wodą?) i doprowadzić do wrzenia. Uzupełnić wykonaną przyprawą i pod przykryciem dusić tak długo, aż cebula się rozpadnie, a mięso zmięknie!
Gotując gulasz, należy obliczyć jego ilość, tak aby przyjemność jedzenia można było rozłożyć na kilka dni. Bo tak jak bigos, najlepiej smakuje po trzecim odgrzaniu.
Z tą różnicą, że odgrzewanie gulaszu wygląda inaczej. Nie powinno się go doprowadzać do wrzenia.
Odgrzewając gulasz należy go jedynie mocno podgrzać. NIE GOTOWAĆ! Wtedy smakuje najlepiej.
Węgrzy mówią, że zasadnicza różnica między gulaszem a zupą gulaszową nie polega na gęstości sosu czy płynu, w którym duszone są kawałki mięsa. W przypadku gotowania prawdziwego gulaszu węgierskiego, czerwoną mieloną paprykę rozpuszcza się w płynnym tłuszczu! (w oryginale w stopionym smalcu wieprzowym) Natomiast do zupy gulaszowej taką samą paprykę miesza się na wstępie z wodą*
Pikantny musi być, acz bez przesady, jak niekiedy podają na Węgrzech. |
* - fragment tekstu z książki autora "O kremówce w Wadowicach i widelcu w butelce".
Tadeusz Gwiaździński
Twoje porady są bezcenne ,za każdym razem widzę , ze niby umiem, ale nie umiem .Zastosuje się do Twojej metody przygotowania przypraw i porównam.
OdpowiedzUsuńGorzej z wołowiną ,na pewno dostanę łopatkę , ale nogi wątpię .
Chodzi o część mięsa z "łydki" tzw. gicz! Tam jest sporo klejowatych ścięgien, wybitnie nadających się do gotowania gulaszu!
UsuńWłaśnie zajadam się 3 dzień z rzędu gulaszem, palce lizać :) Całość przygotowałem w/g Twojego przepisu i powiem szczerze, że jest wart zachodu - zwłaszcza z siekaniem kminku :P
UsuńMięso pochodziło z pręgi wołowej - za namową sprzedawcy - mam zaufaną miejscówkę, zawsze świeże i pierwszej klasy mięsko o co w dużym mieście nie łatwo :P
Zgodnie z przepisem całość dusiła się w czerwonym winie, w duuużej ilości wina :) Nawet nie wiem czy nie za dużej ale smak i kolor są rewelacyjne :) Mięso rozpływa się w ustach...
Dodałem oprócz papryki czerwonej (przyjąłem w domyśle, że mowa o słodkiej ?) w celu dodania ognia wrzuciłem posiekaną drobno papryczkę piri-piri.
Zakładam, że smalec wieprzowy jest nie do zastąpienia i wersja 'dietetyczna' na prawdziwej oliwie to już nie będzie to samo...
Pozdrawiam,
4est
Witam! Właśnie kończę gotować.Dlaczego na zdjęciu jest jasny kolor sosu i mięsa? U mnie wszystko wyszło ciemne i nieapetycznie wyglądające. Dusiłem tylko na winie.
UsuńZakładam, że to było czerwone wino. Z sosami jest tak, że czerwone wino zawsze powoduje ciemnienie sosu. Zwłaszcza, jeżeli dodaje się go po kilka razy w małych porcjach.
UsuńPozdrawiam Tadeusz
Tadeuszu, masz może jakiś sprawdzony przepis na gulasz po szegedyńsku?
OdpowiedzUsuńGulasz segedyński (lub seklerski) jak mówi legenda, powstał spontanicznie w budapesztańskiej restauracji
Usuń"Pod Grającym Zegarem".
Pewnego późnego wieczora, stały gość zażądał czegoś ciepłego do jedzenia. Gdy mu kelner oświadczył, że jest już za późno, i że kucharz poszedł do domu, rozeźlony gość odpowiedział, że w kuchni z pewnością znajdą się jakieś resztki gulaszu i kiszonej kapusty, i że aby to podgrzać, wystarczy postawić garnek na ogniu.
I tak jak gość zaordynował, tak i otrztmał na talerzu - porcję gulaszu wymieszanego z kiszoną kapustą i dla ozdoby, z kleksem kwaśnej śmietany na wierzchu :-)
Od tej pory, danie, duszone z kiszoną kapustą, i na wydaniu okraszone kwaśną śmietaną, przyjęło się nazywać: po szegedyńsku.
Rzetelność takiej nazwy pozostawia wiele do życzenia, ale skoro powszechnie się przyjęło, nie ma sensu z tym walczyć :-)
Przepis wysyłam Ci E-mailem
Pozdrawiam
Tadeusz
Super przepis! Twoją książkę "O kremówce w Wadowicach i widelcu w butelce" mam i często przeglądam!
OdpowiedzUsuńCzy możesz mi zdradzić, gdzie ją kupiłaś? Internetowo u wydawcy, czy w księgarni?
UsuńPrzez internet dawno temu
UsuńDziękuję :-)
UsuńDzień dobry :)
OdpowiedzUsuńNie ma to jak z rana pobudzić swoje zmysły piękną, soczystą potrawą, w wykonaniu pasjonata. Kuchnia węgierska - rozmarzyłam się, przyszło mi na myśl wspomnienie z wakacji na Węgrzech, gdzie odkryłam Langosze - sprzedawane na każdym rogu, które jak się potem okazało pochodzą z Czech, a są mi bardziej bliskie niż nazwa by na to wskazywała, gdyż takie same robiła moja babcia, kiedy byłam małą dziewczynką.
Co do gulaszu zgadzam się z cytatem i jestem pod wrażeniem staranności jaką Pan włożył w jego wykonanie :)
przepraszam za tak długą wypowiedź
/Katarzyna
Ależ Katarzyno! Już raz pisałem, że tu na tym blogu wszyscy jesteśmy ze sobą po imieniu :-)
UsuńPisz proszę nawet 10 razy dłuższe wypowiedzi. Bardzo mnie interesuje co czytelnicy myślą o tym co ja tu sam piszę :-)
Ładnie napisałes :)
OdpowiedzUsuńNastępnym razem zrobię z tą przyprawą :)
Nie pożałujesz :-)
UsuńUwielbiam gulasze i czy to te tradycyjne czy tez zupy gulaszowe. Aktualnie poszukuje pomysłu na węgierski dania. Od paru miesięcy z przyjaciółmi spotykamy się wieczorami, a żeby nie było nudno koleżanka wymyśliła, że każdy miesiąc jest pod inna flaga kulinarną i każda z nas na ten wieczór przygotowuje danie z danego regionu :), pomysł jest fantastyczny i każdemu polecam, dobrane towarzystwo, ciekawe jedzenie i wiedza którą się zdobywa poszukując pomysłów. Może nie raz mijamy się z oryginałem, ale nie o to chodzi i właśnie na sierpień zaplanowany jest wieczór węgierki. To może gulasz zrobię.. Pozdrawiam i dziękuję za rady
OdpowiedzUsuńWobec tego, na "deser" zaproponuj gościom węgierskie "turos cusa" (czyt. turosz czusza) są to:
Usuńwęgierskie kluseczki zapiekane ze słoninką i białym serem.
W uproszczeniu, gotujesz makaron szerokie wstążki, i posypujesz jeszcze gorący (indywidualnie na każdym talerzu) tartym białym serem.
Osobno przesmażasz grube skwarki z tłustego wędzonego boczku i tym bogato z wierzchu ozdabiasz każdą porcję.
Węgrzy niekiedy jadają coś takiego, jako ostatnie danie - czyli jako deser :-)
takim makaronem, tylko domowej roboty,zajadałam się w dzieciństwie. Była też modyfikacja dla mniejszych dzieci z masłem i cukrem zamiast boczku.
Usuńmiło powspominać
pozdrawiam
Humm wydawalo mi sie, ze wolowine soli sie na koncu gotowania...myle sie?
OdpowiedzUsuńMoment solenia zależy od samej wołowiny (z jakiej części tuszy) oraz od celu przeznaczenia - czyli od rodzaju potrawy.
UsuńW przypadku gulaszu, gdzie kawałki mięsa są duszone w sosie, muszą być wcześniej posolone, inaczej oddadzą wszystkie swoje wartości do płynu, w którym są zanurzone.
Powstanie pyszny sos, ze smakowo bezbarwnymi kawałkami mięsa. Czyli bardzo często powielany błąd!
Wlasnie przygotowuje gulasz wg Pana przepisu... z ta sola myslalam jak Anonim powyzej.. bardzo dziekuje za cenne rady! Moj gulasz juz wyglada bardzo zachecajaco :) Pozdrawiam!
UsuńPo pierwsze proszę zapomnieć o zwracaniu się przez Pan. Na takich forach jak ten blog, wszyscy jesteśmy ze sobą po imieniu :-)
UsuńCzy ten Twój gulasz tylko wyglądał, czy też smakował zachęcająco? :-)
Byl wysmienity!!! :) Najlepszy, jaki do tej pory jadlam :) Jeszcze raz dziekuje!
UsuńCo myślisz o dodaniu do gulaszu papryki obranej ze skórki i pieczarek? Ja tak zrobiłem i nawet niezłe. Wino czerwone (1 szklanka bo resztę do kieliszków):) dodałem na sam koniec i poczekałem żeby lekko odparowało. Czy może dodać wcześniej?
OdpowiedzUsuńPaprykę, obraną ze skórki, czy też nie, zasadniczo dodaje się do zupy gulaszowej.
UsuńOczywiscie, że można dodać ją i do gulaszu. Nie widzę żadnych przeszkód, skoro jedzącym będzie smakować.
Natomiast wprowadzenie pieczarek uczyni z gulaszu, bardziej potrawe jednogarnkową. Wolność interpretacji nie jest tu niczym ograniczona :-)
Zrobię więc następnym razem zupę gulaszową i dodam jeszcze ziemniaczki pokrojone w kostkę. Pozdrawaim
UsuńGulasz wyśmienity!!! a do tego wiele cennych informacji uzyskałem.
OdpowiedzUsuńPozdrawiam!
No to sie cieszę i mam nadzieję,
Usuńże na blogu będziesz częstym gościem i polecisz go także swoim znajomym :-)
Wielkie dzięki za ten przepis, jak i za całego bloga. Zacząłem od tego gulaszu, a kończę właśnie przeglądać cały blog od początku, Dzięki za tyle cennych informacji, za masę trików i za całą otoczkę w postaci faktów i opowiastek. Będę stałym bywalcem.
OdpowiedzUsuńP.S. Książkę już zamówiłem na allegro ;)
Pozdrawiam
Piotrek
Gulasz wyszedł niesamowicie, zebrałam wiele pochwał podczas wczorajszego rodzinnego obiadu. Oczywiście dodałam przyprawę własnej roboty, a od siebie dorzuciłam suszone borowiki i paprykę bez skórki pokrojoną w kostkę. Rzeczywiście sos dzięki cebulce był gęsty i pyszny.
OdpowiedzUsuńChyba zacznę częściej odwiedzać bloga, bo przepisy są wyśmienite.
Pozdrawiam ciepło!
Dorota
No to zapraszam serdecznie. Moja Kawiarenka stoi do dyspozycji przez 24 godziny na dobę :-)
UsuńTo najlepszy gulasz jaki zrobiłem i, uwaga , JAKI ZJADŁEM! A jadało się w czeskich knajpach, zazwyczaj, niezłe potrawy.A więc brawo dla Ciebie i brawo dla mnie i zaraz biorę się za powtórkę.
OdpowiedzUsuńCała przyjemność po mojej stronie :-)
Usuńproponuje Panu uzyc smalcu gesiego zamiast swiniowego, jest duzo lepszy. maz byl nim bardzo zachwycony i wybaczyl mi brak ogorka kiszonego (tradycjonalista). za tydzien powtorka))
OdpowiedzUsuńania
Dziękuję za miłą wskazówkę.
UsuńTłuszcz spod pieczonej kaczki, ewentualnie gęsi, znajduje u mnie powszechne zastosowanie do bigosu.
Teraz musze spróbować z gulaszem.
Witam serdecznie , od samego czytania tego przepisu robi sie przyjemnie , jutro napewno go wyprobuje
OdpowiedzUsuńA mi nie wyszło :( Gulasz jest bardzo wodnisty i chyba przesadziłam z ilością wina. Gotowałam go ponad godzinę trochę odparowało ale nie na tyle, żeby przypominało to jakikolwiek sos :) Jakieś rady?
OdpowiedzUsuńNie wiem czy ilość wina była nadmierna, bo nic nie piszesz o proporcjach.
UsuńLepkość sosu w gulaszu zasadniczo wnosi rozgotowana spora ilość cebuli. Może cebuli było za mało?
Z gulaszem jest jak z bigosem. Odgrzany trzeci raz jest jeszcze lepszy. Może przy tej okazji zgęstnieje ci do właściwej kosystencji?
W ostatecznośco można go nieco zaciągnąć mąką?
Gulasz wyszedł znakomicie. Gotowałam go na wodzie z 2,5h. Warto było tyle czekać. Nigdy nie jadłam gulaszu robionego na winie, także ciężko mi stwierdzić co straciłam. Jednak pomimo obaw wyszedł przepyszny. Takiego smaku szukałam od dawna.
OdpowiedzUsuńSolenie mięsa na początku rzeczywiście okazało się słuszne.
Dziękuję za przepis
Lubię czytać takie komentarze, bo są potwierdzeniem słuszności tego co zamieszczam w Mojej Kawiarence :-)
OdpowiedzUsuńIle tego wina należy dolać? I niestety, w komentarzach widze informacje by posolic mięso na początku, a w Pana przepisie nigdzie o tym wzmianki nie widzę :(
OdpowiedzUsuńIlość wina to jest absolutnie kwestia indywidualnego smaku. Znam takich, którzy dają 1/4 wody na 3/4 wina.
UsuńJeśli się nie ma zbyt dużo doświadczenia, na początek radzę dać nie więcej jak 1/2, lub 1 szklankę.
Jak najbardziej w przepisie jest mowa o momencie solenia:
Wykonanie:
cebulę pokroić w kostkę i zezłocić na smalcu. Osobno, również na smalcu, na ostrym ogniu obsmażyć posolone mięso pokrojone w grubą kostkę (4 – 5 cm)
Jak dobrze waszych rad sluchac.Dzisiaj wlasnie potrzebowalam doradztwa.dziekuje ,mam skladniki ale nie zrozumialam co z kminkiem...mielic? sypac jak leci ale kiedy? zaznaczam , z gotowania mam 1-ke.
OdpowiedzUsuńBlog Moja kawiarenka powstał właśnie w tym celu. Masz problem w kuchni z pieczeniem lub gotowaniem, tu znajdziesz rzeczowa poradę :-)
UsuńKminek w gulaszu jest niemal nieodzwony, bo wspomaga trawienie tłustego sosu!
Chyba mój komentarz gdzieś krąży gdzieś w kosmosie więc spróbuję raz jeszcze.
OdpowiedzUsuńTwoja teza o dobroczynnym wpływie wody zamiast buliony na smak mięsa wydaje mi się trochę kontrowersyjna. Czy duszenie mięsa w wodzie nie powoduje większego właśnie wyciągnięca smaków z mięsa? Raz, z powodu mniejszego ciśnienia osmotycznego samej wody, dwa ze względu na fakt, że przy takiej wymianie smaków pomiędzy mięsem a wodą, woda nie ma czym się podzielić. Tylko bierze.
Przekonuje mnie Twoja teza, że sos ma być jedynie dopełnieniem a nie dominantą. Ale czy przypadkiem nie ma się to odbywać na zasadzie ujmowania smaku sosowi a nie dodowania jego mięsu?
Do tej pory używałem bulionu. Próbowałem też wina ale efekt zupełnie mnie nie przekonał. W weekendy ja rządze w domowej kuchni więc jest okazja aby spróbować Twojej metody.
Pozdrawiam.
P.S. Grzechem byłoby nie docenić tego co tu robisz. To jest kawał świetnej roboty!
Oryginalna kuchnia węgierska każe gotować gulasz w oparciu o wodę.
OdpowiedzUsuńNie należy się obawiać wyciągania smaku z kawałków mięsa, gdyż zrównoważenie soli w składnikach oraz zamknięcie obróbka termiczną zewnętrzych komórek tkanki wołowej, skutecznie temu zapobiegną.
Ale i tak, każda gospodyni na Węgrzech gotuje gulasz po swojemu, tak jak we Włoszech spaghetti, czy bigos w Polsce :-)
PS. Dziękuję za uznanie
Witam,
OdpowiedzUsuńsolenie mięsa przed to super porada - czytałem i słuchałem cały czas "fachowców" żeby solić na koniec i mięso było nijakie a teraz proszę !
Zasada też tyczy się steków wołowych - podobnie sól zamyka tkanki.
Prośba - możesz opublikować wersję "segedyńską" - próbowałem ale nie wyszła za dobrze - widać to nie jest prosty temat.
Książka ciekawa i mozna zaskoczyć przy jedzeniu gości ...
Pozdrawiam:
Piotr
Dziękuję :-) W sumie po to pisze tego bloga aby się czytelnikom jego treści przydawały w kuchni.
UsuńGulasz segedyński kiedyś był na blogu. Muszę poszukać w archiwum.
Pozdrawiam Tadeusz
Oczywiście, że gulasz sededyński jest jeszcze na blogu. Wrzuć temat gulasz do wyszukiwarki.
UsuńMoże Cię także zainteresuje artykuł na temat filozofii solenia.
Szukaj pod: techniki kuchenne
Gulasz segedyński jest nadal na blogu. Daj wyszukiwarce polecenie odnalezienia hasła: gulasz
OdpowiedzUsuńTakże szukaj pod: techniki kuchenne
Tam znajdziesz artykuł o filozofii solenia.
4 lata to jest co czytac:)Wszystkiego dobrego zycze na kolejne lata:)Przygotowuje gulasz wegierski jak pan napisal jak kazda gospodyni po swojemu:) sos zageszcza faktycznie cebulka i papryka w proszku smazona na smalcu.Pozdrawiam serdecznie
OdpowiedzUsuńDziękuję :-)
UsuńW przyszłości nie pisz proszę przez Pan. Tutaj wszyscy jesteśmy po imieniu.
Pozdrawiam Tadeusz
W weekend gulasz zostal wyprobowany i musze powiedziec ze byl swietny. Zupelnie inny smak niz inne gulasze ktore robilam do tej pory. Ze wzgledu na to ze w rodzinie jest jedna osoba ktora nie jada kminku uzylam fortelu: przyprawde do gulaszu zrobilam wedlug przepisu, bardzo dobrze ja posiekalam i wrzucilam do garnka. Jak gulasz byl gotowy, wyjelam mieso i blenderem zmiksowalam sos bardzo dokladnie. Nawet nikt sie nie domyslil w sosie jest kminek. Ale bez niego nie byloby tego wspanialego smaku. Dzieki za ten przepis, wchodzi na stale do domowego menu.
OdpowiedzUsuńAmberyl
Z przyjemnością czytam takie wpisy.
UsuńCzasem trzeba jedzących nieco oszukać.
Kiedyś podałem jagnięcinę osobom, które twierdziły, że jej nie jadają i na 100 km wyczują specyficzny zapach. Powycinałem wszelkie błony i tłuszczyki.
Dałem sporo rozmarynu i powiedziałem, że to jest cielęcina.
Nikt się nie poznał i nawet proszono o dokładkę :-)
Ten blog, to rewelacyjne znalezisko, pomyslec, ze szukałam ' pieczonego bakłażana', a skonczylam na gulaszu, jagnięcinę tez 25 lat temu!!! rodzice potraktowali jak cielęcinę, zastosowałam ten sam fortel, teraz jest tak, ze jagnięcina niedostepna w Polsce, a cielęciną sie nie zachwycam, całusy dla autora blogu, przeczytam cały, zastanawiam sie, czy zdobędę gdzies książkę? Basia.
OdpowiedzUsuńMiło mi, ze blog się podoba :-)
OdpowiedzUsuńKsiążkę można zamówić przez Internet bezpośrednio u wydawcy - Wydawnictwo Nowik Opole.
Z tego co wiem zostało mu jeszcze kilka egzemplarzy.
Pozdrawiam Tadeusz
Witam :)
OdpowiedzUsuńCzytam przepis i jednej rzeczy nie widzę... Kiedy mam dorzucić przyprawę do gulaszu?? W tym samym momencie co cebule wymieszana z papryka ?? I jak rozumiem mam ja sypać prosto z paczki do gotującej się wody z mięsem czy tez do rozpuszczonego smalcu z cebula i papryka?? Z góry dziękuje za odpowiedz :)
Cytuję:
Usuń"Pod koniec smażenia cebulę odstawić na chwilę z ognia, po lekkim przestudzeniu dodać mieloną paprykę, i dokładnie wymieszać. Odczekać aż papryka całkowicie rozpuści się w tłuszczu!
Przełożyć do garnka z podsmażonym mięsem. Zalać winem (względnie wodą?) i doprowadzić do wrzenia. Uzupełnić wykonaną przyprawą i pod przykryciem dusić tak długo, aż cebula się rozpadnie, a mięso zmięknie!"
Mam nadzieję, że udało mi się pomóc :-)
Teraz już wszystko rozumiem :) Zabieram się do gotowania :) Dziękuję za szybką odpowiedź :D
UsuńPowodzenia :-)
UsuńZ calym szacunkiem dla autorki ale alkoholu nie uswiadczymy w potrawie bo wyparuje...a pozostanie tylko aromat winny
OdpowiedzUsuńZ jeszcze większym szacunkiem.
UsuńTo, że alkohol wrze w temperaturze 78,5 stopnia nie świadczy o tym, że w czasie gotowania jakiejś potrawy z jego dodatkiem, całkowicie wyparuje.
To jest powszechnie panujące przekonanie, które niestety jest mylne.
Żeby nie wiem jak gotować, w potrawie zawsze pozostanie 40% wstępnej ilości alkoholu. Tzn., że jeżeli wlane do sosu wino miało np. 13%, to z tej ilości 40% ulegnie rozpuszczeniu i nie odparuje!
Ale dziękuję za zainteresowanie :-)
I jeszcze jedno. O jakiej autorce jest mowa :-)
Dzien dobry, nie jestem fanka smalcu, dlatego prosze dac mi rade na jakim tluszczu moge smazyc, czytajac komentarze na temat gulasz wolowego az slinka leci, pozdrowienia
OdpowiedzUsuńW grę wchodzą tylko oleje roślinne o tzw. wysokiej temperaturze dymienia.
UsuńNajlepiej nadaje się rafinowany rzepakowy albo tłoczony na gorąco z oliwek.
Ten tłoczony z oliwek na zimno jest lepszy ale też i kosztuje dużo więcej.
Dziekuje serdecznie jak gulasz bedzie gotowy to dam znac
OdpowiedzUsuńJa stosuję ten z oliwek taki jaki mam pod ręką, bo rzepakowy ma dla mnie jednak zapaszek placków kartoflanych.
UsuńŻyczę powodzenia i czekam na relację :-)
Jak najlepiej zrobic taki gulasz dla dzieci poniewaz z winkiem sie nie nadaje dla malolatów?
OdpowiedzUsuńTak jak robili to węgierscy pasterze.
UsuńMięso zalewa się zwykłą wodą.
Nigdy rosołem, choć bardzo często różne przepisy to zalecają.
Wysmienity mi wyszedl oraz kompozycja przypraw bardzo pyszna dziekuje za ten rarytas
OdpowiedzUsuńGratuluję :-)
UsuńBardzo lubię czytać takie wiadomości!
Ten przepis, to przepis na gulasz doskonały! Oczywiście nie obyło się bez drobnych modyfikacji i doprawiana pod swój smak, ale różnice dotyczyły jedynie ilości przypraw, bez rewolucji. Aha, i dorzuciłam łyżkę ajwaru dla podkręcenia paprykowego smaku. Gulasz z każdą minutą gotowania robi się coraz smaczniejszy i bardziej esencjonalny, i tylko silna wola sprawiła, że nie wciągnęłam całej upichconej porcji :)
OdpowiedzUsuńA surową paprykę mozna>?
OdpowiedzUsuńJasne, że można tylko to nie ma sensu bo anie nie podniesie walorów smakowych a i całe wartości świeżej papryki zostaną bezpowrotnie wygotowane.
UsuńZa to ciekawym dodatkiem byłoby dodanie czerwonej papryki pokrojonej w kostkę, dodanej do potrawy na 5 minut przed wydaniem.
Powodzenia :-)
Zrobiłam dokładnie wg przepisu jakiś miesiąc temu i wyszedł cudowny! Na wczorajszy obiad zapowiedzieli się teściowie. Myślę...co tu upichcić. Gulasz! To się uda na pewno. Teściowa oszalała 😊 brała dokładkę. Mówię: to zasługa Tadeusza. Niespokojnie łypnęła okiem i zaraz wszystko wyjaśniłam. Przepis zabrała ze sobą 😞
OdpowiedzUsuńDziękuję za uznanie. Pozdrowienia dla nieznajomej teściowej :-)
UsuńPytanie z ciekawości. Jak trafiłaś na mego bloga?
UsuńPozdrawiam Tadeusz.
jak tu trafiłam? Szukałam po prostu w google przepisu na prawdziwy gulasz, taki na smalcu. Moje poprzednie gulasze były jakieś takie jałowe.. I już mi się tu spodobało. Pozdrawiam.
OdpowiedzUsuńWobec tego witam serdecznie. Mam nadzieję, że zagościsz tu na stałe. :-)
UsuńWłasnie jestem w trakcie gotowania tego pysznegooo gulaszu po raz pierwszy w tej wersji. Dam znać jak mi wyszedł.
OdpowiedzUsuń