Pokazywanie postów oznaczonych etykietą Wielkanoc. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą Wielkanoc. Pokaż wszystkie posty

niedziela, 5 kwietnia 2026

Życzenia Wielkanocne

Wszystkim zwolennikom(niczkom) Mojej Kawiarenki z okazji Świąt Wielkanocnych życzę zdrowia, szczęścia i wszystkiego co najlepsze.
 
Jak dalece sięgam pamięcią do barwienia wielkanocnych jaj stosuję wyłącznie łupiny z cebuli, które skrzętnie zbieram już od początku lutego

 
Tadeusz Gwiaździński
 
filary smaku  

poniedziałek, 21 kwietnia 2025

Jagnięcina z malinami i zieloną pietruszką ...

... oraz jako uzupełnienie risotto z białymi szparagami. Podane wczoraj na obiad.
(tzn. w I Dzień Świąt Wielkanocnych 2025
 
Świeże maliny + listki zielonej pietruszki to w tej kompozycji bajkowe połączenie
 
Ważne jest aby podawać gorące danie prosto z patelni

PS. Nie podaję przepisu bo z jednej strony to żadna filozofia a po drugie jak na dzisiaj wszyscy mamy dosyć gotowania i pieczenia.

Tadeusz Gwiaździński

filary smaku

niedziela, 4 kwietnia 2021

Życzenia Wielkanocne

Czego mamy sobie życzyć? Myślę, że wszyscy tego samego. Zdrowia i szybkiego powrotu do normalnego życia!


Tadeusz Gwiaździński

Filary Smaku

piątek, 2 kwietnia 2021

Szybkie przekąski z gotowych produktów na wielkanocny stół

Wszystkie prezentowane propozycje były kiedy publikowane na blogu.
Poniżej pomysły na rewelacyjnie łatwe i szybkie przekąski z gotowych produktów. Coś dla mających mało czasu na stanie przy kuchni.

Małe bałtyckie śledzie z korzennej zalewy z cebulą w oliwie

Połówki jaj ugotowanych na twardo z kawiorem i wędzonym pstrągiem podanym na listku cykorii

Serca karczochów + szparagi + nadziewana papryka czereśniowa. Wszystkie składniki ze słoika

Na listkach cykorii do wyboru. Albo fileciki solonych sardeli albo kawałki sera Gorgonzola

Plastry wędzonego łososia z marynowanymi w occie prawdziwkami

Smacznego oraz Wesołych i Zdrowych Świąt Wielkanocnych.

Tadeusz Gwiaździński

Filary Smaku

wtorek, 30 marca 2021

Propozycje małych przekąsek na świąteczny stół

Na zbliżające się święta parę pomysłów do wykorzystania. Wszystkie poniżej zamieszczone małe dania nie tak dawno były prezentowane na blogu.
 
Lekki kisiel (zagęszczany żelatyną) na bazie czerwonego barszczu z przepiórczym jajem i bitą śmietaną

Plastry mango z serem mozarella i ostrą papryczką chili

Smażona makrela i łosoś marynowane w zalewie octowej z cebulą

Kto nie lubi łososia może podać taką samą makrelę z marchewką

Opanierowane tylko w mące smażone sardele, marynowane również w zalewie octowej

Rybki są takie małe, że opłaca się usmażyć więcej za jednym razem i zawekować w słoikach

Mus z dorsza podawany na plastrach czerwonych buraków

Suflet z pstrąga w plastrach podawany na zimno

W nadchodzący piątek następne pomysły. Tym razem na bazie gotowych produktów do wykonania bez najmniejszego wysiłku.

Tadeusz Gwiaździński

Filary Smaku

niedziela, 12 kwietnia 2020

Propozycja uzupełnienia wielkanocnego śniadania

Wszystkim Czytelniczkom i Czytelnikom tego bloga wszystkiego najlepszego z okazji Świąt!

Gdy czasem na śniadaniu wielkanocnym niespodziewanie dopisze więcej apetytu, bufet można uzupełnić szybko i tanio. Np. jaja na twardo na pysznym zielonym sosie.
Jaja na twardo są w każdym domu i wystarczy tylko wykonać sos.

Jeszcze lepiej będą się prezentować na białym półmisku.
Składniki:
6 jaj ugotowanych na twardo (czas gotowania max. 8 minut)

Sos:
zielona pietruszka
koper
świeże listki zielonej bazylii
szczypior (najlepiej drobny)
4 łyżki oliwy z oliwek
1 łyżka świeżego soku z cytryny
sól
czarny pieprz świeżo zmielony

3 - 4 łyżki tłustego i gęstego greckiego  jogurtu

Wykonanie:
1.) Jaja ugotować na twardo. Ostudzić w zimnej wodzie i obrać ze skorupek. Przepołowić wzdłuż.

2.) 1 szklankę posiekanej zieleniny zmiksować z oliwą, sokiem z cytryny, solą i pieprzem na gładki krem. Wymieszać z jogurtem na jednolitą masę. W razie potrzeby jeszcze raz doprawić.

3.) Podawać jako podkład pod połówki jaj ugotowanych na twardo. Patrz zdjęcie.
Na wydaniu posypać posiekanym drobnym szczypiorem.

Tadeusz Gwiaździński

niedziela, 21 kwietnia 2019

Pikantna sałatka z egzotycznych owoców na świąteczny stół

W Europie to może być danie jak najbardziej świąteczne. W Tajlandii bywa "chlebem powszednim".
Co kto poda do tej sałatki - pozostawiam indywidualnej inwencji. Ryba, kurczak czy inne owoce morza. Co kto woli i lubi. Ja uwielbiam tak jak na zdjęciu.

Sałatkę można uzupełnić małżami św. Jakuba* (jak na zdjęciu) albo zamiennie kawałkami piersi kurczaka.
Składniki:
po 1 szklance pokrojonych w kostkę owoców:
papaya
ananasa
mango

1 mała czerwona papryczka chili
1 świeża limonka
2 łyżki oleju sezamowego (i ani kropli więcej !)
1 łyżka świeżo posiekanych listków zielonej mięty
czarny pieprz świeżo zmielony.

Wykonanie:
wymienione i pokrojone w kostkę wielkości grochu owoce wymieszać z 2 łyżkami soku świeżo wyciśniętego z limonki wymieszać ze sobą. Na koniec dodać 2 łyżki oleju sezamowego i odstawić w chłodne miejsce na pół godziny.
UWAGA! 2 łyżki wspomnianego oleju to jest maksimum jakie wolno dodać do tej sałatki.

Po upływie tego czasu dodać pół strączka drobniusieńko pokrojonej czerwonej papryczki chili (bez pestek!), posiekaną miętę o raz skórkę otartą z limonki. Dobrze wymieszać.
Podawać uformowane w krążki jak na zdjęciu. Już na talerzu finalnie (bez mieszania) doprawić czarnym pieprzem prosto z młynka.

* - małże św. Jakuba - po polsku przegrzebki; absolutny delikates wśród tzw. owoców morza

Tadeusz Gwiaździński

Rzymskie kluski

Dla nas to jest makaron w prążkowane rurki. W Italii -  pasta all'Amatriciana . Klasyczny rzymski makaron z wyrazistym sosem pomidorowy...