niedziela, 23 kwietnia 2017

Podstawowe błędy parzenia kawy w kawiarce!

Kawa parzona we włoskim dzbanuszku, w Polsce powszechnie zwanym kawiarką.
Niestety tak parzony napój nie należy do najzdrowszych a to ze względu na zbyt wysoką temperaturę jaka powstaje wewnątrz naczynia.


Jeżeli już nie ma innej możliwości powinno się przestrzegać następujących zasad:

1. - przygotować sitko na kawę, wstawiając je do szklanki odpowiedniej wielości

Sitko opierając się o brzegi szklanki powinno stać możliwie równo.
To znacznie ułatwia porcjonowanie kawy. Kolejno grzbietem łyżeczki wyrównać powierzchnię. W żadnym wypadku nie ubijać!!!
CZĘSTO POPEŁNIANY BŁĄD - ubijanie kawy bo to powoduje utrudnienie przepływu naparu i w konsekwencji niepożądane spowolnienie procesu.

 2. - pojemnik wypełniać gorącą wodą aby czas potrzebny do momentu wrzenia był jak najkrótszy

 CZĘSTO POPEŁNIANY BŁĄD - wlewanie zimnej wody skutkiem czego naczynie rozgrzewa się zbyt wolno, szczególnie przy pojemnikach na więcej filiżanek.

3. - sitko wypełnione kawą wstawić do pojemnika, załączyć uszczelkę z osobnym sitkiem

4. - przytrzymując korpus zbiornika przez rękawicę zabezpieczającą przed poparzeniem dłoni założyć i mocno zakręcić górną część.


5. - niezwłocznie postawić na gazie lub na płytce elektrycznej

6. - gdy woda zacznie wrzeć nad ogniem, natychmiast skręcić gaz do minimum i po upływie ok. 15 - 20 sekund zgasić płomień. Proces parzenia zakończy się samoistnie.

 CZĘSTO POPEŁNIANY BŁĄD - trzymanie dzbanuszka nad ogniem do samego końca przez co guma uszczelki rozgrzewa się nadmiernie; wtedy kawę czuć jakby "paloną" gumą.

7. - gdy woda zacznie wrzeć na płytce elektrycznej z miejsca wyłączyć prąd;
wysoka temperatura płyty samoistnie umożliwi zaistnienie procesu parzenia do samego końca.

CZĘSTO POPEŁNIANY BŁĄD - trzymanie dzbanuszka na włączonym ogrzewaniu, przez co jak wyżej guma uszczelki rozgrzewa się nadmiernie

Innym powszechnie popełnianym błędem jest stosowanie źle zmielonej kawy.
- jeżeli będzie zmielona zbyt grubo, woda nie zdąży wydobyć aromatu jakiego oczekuje się od parzonej kawy. Napar będzie czuć wodą.

-  jeżeli będzie zmielona zbyt drobno, może to doprowadzić do niepożądanego spowolnienia procesu; kawa będzie nadmiernie gorzka

Tadeusz Gwiaździński

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Anonimowe i uszczypliwie sformułowane komentarze będą automatycznie usuwane. Niedopuszczalne są także treści zawierające otwartą lub ukrytą reklamę firm lub produktów.

Ossobuco. Okręt flagowy kuchni włoskiej. Przepis może się przyda na świąteczny stół?

Ossobuco* (8 porcji) Bardzo ważne jest właściwe dobranie wielkości formy! Mięso i warzywa mają możliwie bez reszty wypełnić całą jej  pojemn...