Pod względem koloru na rynku dostępne są cebule: biała, żółta, brązowa lub czerwona. Te ostatnie w większości są łagodne i słodkawe w smaku. Żółte i białe, które potrafią ważyć po 200 i więcej gramów zaliczają się do grupy zwanej "jarzynowymi". Przeznacza się je do duszenia, do sałat ale także podaje się jako nadziewane i zapiekane.
Cebula – kiedy jest najlepsza oraz składowanie. Najlepsza jest gdy w czasie wzrostu (rozwoju) jest mało nawadniana. Wówczas pierścienie strukturalne są bardziej ścisłe, co ma niebagatelny wpływ na moc aromatu. Składować należy w temperaturze 2 - 4°C. Niewielki mróz (minus 1 - 2°C) mniej szkodzi składowanej cebuli od wyższych temperatur w granicach 10 - 15°C, bo wtedy dochodzi do inicjacji nowego rozwoju wegetatywnego.
Co robić aby nie płakać podczas krojenia cebuli? Przed krojeniem spłukać deskę zimną wodą. Można też uprzednio przez kilkanaście minut moczyć cebulę w zimnej wodzie albo co wyraźniej pomaga, umieścić obraną i zawiniętą w folię spożywczą w zamrażalniku lodówki na 10 - 15 minut. Podstawowa zasada to kroić bardzo ostrym nożem bo tępy zamiast ciąć będzie rozrywać ścianki komórek.
Zamiast siekać cebulę należy jedynie drobno kroić! Nie powinno się jej siekać bowiem skutkiem takiego postępowania zostają rozlegle zniszczone ścianki komórek co powoduje masowe wydzielanie się ostrych olejków eterycznych. Również ma to dodatkowo zdecydowanie negatywny wpływ na późniejszy smak potrawy.
Podczas krótkiego podsmażania cebuli zalecane jest stosowanie minimalnej ilości tłuszczu |
2.) Cebula - jak zeszklić na patelni? Pokrojoną cebulę wrzucić na rozgrzany tłuszcz i natychmiast posolić. Ten zabieg opóźnia moment złocenia się - brązowienia cebuli.
Cebula pokrojona do potrawy typu Stroganoff |
Do węgierskiego wołowego gulaszu kroi się w faktycznie grubą kostkę |
Cebula smaży się na czystym maśle |
Pokrojoną w 0,5 cm talarki cebulę często obtacza się w mące i później smaży na złoto w głębokim tłuszczu. W tym przypadku, tak jak frytki soli się dopiero po zdjęciu z patelni.
Cebulę przeznaczoną do krótkiego marynowania względnie jedzenia na surowo kroi się możliwie najdrobniej. Absolutnie nie powinno się siekać |
6.) Cebulę pokrojoną w kostkę do tatara lub do sałatek dodaje się na samym końcu i miesza widelcem tylko delikatnie. Chodzi o to aby nie wypuściła za dużo emulsji bo grozi to tym, aby potrawa zbyt intensywnie nie przeszła zapachem cebuli.
Każde krótkie moczenie pokrojonej cebuli w occie odbiera jej ostry smak |
Także tak moczona cebula do bałtyckich śledzi w korzennej zalewie smakuje doskonale |
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Anonimowe i uszczypliwie sformułowane komentarze będą automatycznie usuwane. Niedopuszczalne są także treści zawierające otwartą lub ukrytą reklamę firm lub produktów.