czwartek, 31 marca 2022

Marchewka w kuchni i w medycynie

Marchewka! Czyż nie jest to samo zdrowie za tani grosz?
 
Marchewka duszona w maśle. Czyż może być coś zdrowszego jako dodatek do ryby, drobiu czy królika?

Marchew (marchewka) to jedno z najpopularniejszych warzyw stanowiących podstawę żywieniową i to nie tylko człowieka. Głównie ceniona i  jadana jest część korzeniowa. Zielona natka jest również jadalna choć ze względu na gorzki smak w praktyce rzadko stosowana.

Barwę zawdzięcza substancji zwanej karotyną. Im bardziej intensywny kolor  korzenia, tym większa jej zawartość. Podobnie jak czerwony burak ma silne działanie barwiące przez co potrafi pozostawić po sobie trwałe ślady, szczególnie na deskach do krojenia lub naczyniach z tworzywa.Znane odmiany poznaje się po rozmaitych kolorach. Od białego, poprzez żółty, pomarańczowy lub czerwony aż po fioletowy. 

Przy czym wymieniona jako ostatnia uznawana jest za tą, która przed wiekami dała początek pozostałym wymienionym wersjom. Także im wcześniej dojrzała marchew tym więcej zawiera cukru. Jesienne lub zimowe odmiany nie mają szans aby posiadać takie wartości. Dlatego do wody, w której będzie gotowała się marchew obowiązkowo powinno się dodać nieco cukru. Inaczej cała słodycz zostanie wypłukana przez wodę. Zresztą ta sama zasada dotyczy niemal wszystkich warzyw korzeniowych.

Czy może być coś zdrowszego od młodej marchewki prosto z grządki?
 
Marchewki przed składowaniem nie wolno myć. Przechowywać należy w chłodnym i zaciemnionym pomieszczeniu w stanie jak prosto z grządki.                                     
Po przekrojeniu na połowy wyraźnie widać, że składa się ona ze środkowego trzonu i otaczającego go miąższu.
Wartość odżywczą poznaje się właśnie po grubości tkanki zewnętrznej. Im jest grubsza tym jest lepsza. Jednak najwartościowsze substancje znajdują się bezpośrednio tuż pod naskórkiem. Dlatego przed obróbką marchewki nie powinno się obierać co dokładnie wyszorować szczoteczką.
Nie wszyscy jednak lubią marchew gotowaną w naturalnej postaci. Smak tak gotowanego warzywa wyraźnie się odróżnia. Nie mniej  na bazie wyszorowanych przed obieraniem skórek marchewki, pietruszki i selera powinno się ugotować bulion warzywny, który później wspaniale posłuży do np. rozcieńczania sosów lub wzmacniania wywarów z innych składników. Obok łupin z warzyw do takich wywarów wrzuca się także pozostałości innych warzyw, ścinki mięsne, kości, ścięgna i inne pasujące resztki.
 
Typowe marchewkowe bogactwo składników w esencyjnym rosole
 
Marchew w medycynie. Jak najbardziej jest stosowana w leczeniu biegunki.
 
Lecznicza zupa z marchewki*
W 1908 roku słynny austriacki pediatra prof. Ernst Moro uratował tą zupą wiele ciężko chorych dzieci cierpiących na uporczywą biegunkę. Wszelkie inne próby powstrzymania wysokiej umieralności nie dawały rezultatu. Dzisiejsza medycyna uważa, iż owa zupa miała działanie podobne do antybiotyku.

Składniki:
500 g surowej marchwi
1 litr wody
3 g soli

Wykonanie:
1.) Cieniutko obrane marchewki zalać wodą w garnku odpowiedniej wielkości. Na małym ogniu gotować przez 1 godzinę.
2.) Na koniec przetrzeć przez gęste sito lub zmiksować na puree. Wrzącą wodą uzupełnić do objętości 1 litra. Posolić zgodnie ze wskazana ilością.

Osoby dotknięte rozwolnieniem od samego początku zaistnienia dolegliwości powinny jeść tą zupę kilka razy dziennie. W ten sposób szkodliwe bakterie zostaną usunięte z organizmu.

 * -   wg medycznego programu Visite na kanale NDR niemieckiej TV
 
Tadeusz Gwiaździński

filary smaku

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Anonimowe i uszczypliwie sformułowane komentarze będą automatycznie usuwane. Niedopuszczalne są także treści zawierające otwartą lub ukrytą reklamę firm lub produktów.

Mięsne klopsy w kwaśnym sosie

Mięsne klopsy w kwaśnym sosie śmietanowym (składniki na 8 większych lub 12 mniejszych sztuk) Je się rozgniatając widelcem oba składniki w py...