piątek, 20 kwietnia 2018

Tort a'la Tiramisu z kremem na bazie przecieru z jabłka i owocu maracuja.

Tort a la Tiramisu z kwaskowym kremem na bazie przecieru z jabłka i owocu maracuja.
Przepis na ok. 12 sporych porcji. Tortownica ø 28 cm +  folia spożywcza.


Jestem zdania, że czas najwyższy skończyć z tradycyjnymi ciężkimi tortami orzechowymi podczas uroczystych okazji. Także w upalne dni, kiedy gęste maślane kremy wzbudzają więcej wątpliwości niż apetytu i później godzinami zalegają w naszych żołądkach.
Dlatego na zbliżający się okres Komunii Św. proponuję ten w miarę lekki i orzeźwiający tort.
Zastosowanie produktu o nazwie QimiQ znacznie zmniejszy zawartość tłuszczu w kremie, bowiem klasyczne Tiramisu robione jest na bazie luksusowej śmietany Mascarpone z poziomem ponad 80%.
Natomiast QimiQ jedynie ubogie 15%.

Składniki:
500 g QimiQ* samo żelującej śmietany (2 opakowania po 250 g) albo 400 ml kremówki + żelatyna


 350 g musu jabłkowego z maracuja** (ew. można zastąpić czystym musem jabłkowym)

Można też czysty mus z jabłek wymieszać z musem z moreli.
160 g cukru
1 – 2 łyżeczki soku świeżo wyciśniętego z cytryny
1 łyżka syropu geranium, albo aromatycznego syropu cukrowego***

Niezwykle aromatyczny syrop stosowany w cukiernictwie. Produkowany we Francji. Kto ma możliwość warto go sprowadzić. W Polsce raczej nie do kupienia. Można zastąpić wyrobem własnej produkcji - o tym niżej***.
UWAGA! O syrop z gerani nie jest łatwo na rynku i z bólem można się bez niego obejść. Natomiast jeżeli ktoś ma i może, niech o tym nie zapomni. Specyfik dodaje deserowi wręcz bajkowego smakowego akcentu.

0,5 l słodkiej śmietanki 36%
6 płatów (7 x 12 cm) żelatyny lub granulatu w ilości potrzebnej do żelowania 750 ml płynu
80 biszkopcików takich jak na Tiramisu
szklanka świeżo wyciśniętego soku z pomarańczy
1 płaska łyżeczka mielonego cynamonu
sok świeżo wyciśnięty z 0,5 cytryny
w przypadku jeż1i tort będzie przeznaczony dla osób dorosłych można dodać 
– 2 kieliszki likieru Grand Marinier lub Cointreau, lub innego pomarańczowego

0,5 szklanki wiórek czekoladowych do dekoracji
 
Wykonanie kremu:
zawartość opakowania z QimiQ przełożyć do dużej głębokiej salaterki. Roztrzepać trzepaczką (miotełką) na gładki krem. Wymieszać z musem jabłkowym z maracuja, sokiem z cytryny i syropem z geranii. Śmietankę ubić na kremowo. UWAGA! Nie ubijać na sztywno! Ostrożnie ale dokładnie połączyć z rozpuszczoną żelatyną i kolejno obie masy ze sobą.
Kto nie ma możliwości nabycia wspomnianego produktu może tradycyjnie zastąpić go klasyczną kremówką z żelatyną. Wówczas do produkcji bierze się łącznie 900 ml słodkiej kremówki 36%, usztywnionej 10 płatami żelatyny (7 x 12 cm - albo granulatu w ilości zalecanej na opakowaniu).
O jednym nie wolno zapomnieć. Jeżeli w dniu podawania tortu na dworze będzie panować upalna temperatura wówczas obowiązkowo należy nieco powiększyć ilość żelatyny

Tortownicę wyłożyć folią spożywczą.
Sok z pomarańczy wymieszać z sokiem cytrynowym (ew. likierem) i sproszkowanym cynamonem.
Maczać w tym na krótko biszkopciki i niezwłocznie układać w formie, przekładając masą kremową, tak jak się postępuje przy robieniu Tiramisu.


Na koniec posypać tartą czekoladą, przykryć folią i wstawić do lodówki na ok. 3 godziny.

Z doświadczenia mogę śmiało zaręczyć, że jest tak pyszny, że po postawieniu na stole migiem znika z talerzyków. Ku dodatkowej satysfakcji warto jest wiedzieć, że jest szczególnie uwielbiany przez dzieci.
* - QimiQ jest to samo zelująca śmietana; austriacki produkt nabiałowy - 15% słodkiej śmietany już wysoko gatunkową żelatyną. Bez problemów łączy się z tłuszczami, alkoholem i kwaśnymi produktami; wielka ulga dla osób nieufnie podchodzących do tematu żelatyna. Do nabycia także w wersji z dodatkiem wanilii.
W każdej wersji QimiQ posiada wielomiesięczną gwarancję, wiec kupując śmiało można zrobić większy zapas. Zamknięty w oryginalnym opakowaniu nie wymaga przechowywania w lodówce!
W Austrii jest do kupienia niemal w każdym sklepie spożywczym. Wiem, że produkt od kilku lat jest także sprowadzany do Polski.

** - mus jabłkowy wymieszany z przecierem z owocu maracuja - w Austrii i w Niemczech do kupienia jako gotowy produkt; można zastąpić przecierem własnej roboty z wyważonym dodatkiem cukru albo w ostateczności czystego przecieru z samego jabłka ugotowanego bez skórki nad parą.

*** - aromatyzowany syrop cukrowy przygotowuje się następująco: na 100 ml wody bierze się 100 g cukru. Wymieszać ze sobą i doprowadzić do wrzenia. Odczekać aż cukier się całkowicie rozpuści.
Na koniec dodać nieco kropel jakiegoś jasnego syropu owocowego. Ostudzić.

Tadeusz Gwiaździński

2 komentarze:

  1. Ooo... bardzo mi sie podoba. Czuje mila alternatywe do (troche juz nudnego)smaku tiramisu. A jak jeszcze sie pokusimy na zrobienie domowego przecieru jablkowego z marakuja - u nas gotowiec w takiej postaci nie wystepuje - to dopiero bedzie szyk. Tak mi sie wydaje. Pozdrowienia.
    kokliko

    OdpowiedzUsuń

Anonimowe i uszczypliwie sformułowane komentarze będą automatycznie usuwane. Niedopuszczalne są także treści zawierające otwartą lub ukrytą reklamę firm lub produktów.

Ossobuco. Okręt flagowy kuchni włoskiej. Przepis może się przyda na świąteczny stół?

Ossobuco* (8 porcji) Bardzo ważne jest właściwe dobranie wielkości formy! Mięso i warzywa mają możliwie bez reszty wypełnić całą jej  pojemn...