wtorek, 21 listopada 2017

Cranberry* - orange, konfitura z żurawiny i soku z pomarańczy do światecznych mięs

Nieuchronnie zbliżają się Święta Bożego Narodzenia no i oczywiście Nowy Rok 2018.
Z wymienionymi okazjami także - szaleństwo karnawałowe. Kiedy właśnie nie jak we wspomnianej porze piecze się tyle indyków gęsi i kaczek. Przepis poniżej zamieszczony należy do tradycji rodzinnych. Taka kwaśno słodka konfiturka wspaniale nadaje się do wymienionych pieczystych oraz wszelkich krojonych wędlin podawanych na zimno. Nie zapominajmy o tym, że także wyśmienicie podkreśla walory smakowe wszelkich dań smażonych w panierce. A już jako składnik sosu Cumberladnd ma wszystko pod sobą.
Warto jest zabrać się za to teraz kiedy w sklepach i na straganach można nabyć świeże kanadyjskie cranberry*. 

Kto raz spróbował takiej domowej konfitury ten nigdy nie da się namówić na taką z masowej produkcji.
Składniki:
1 kg kanadyjskiej żurawiny (cranberry*)
2 - 3 twarde, ale dojrzale gruszki
500 g cukru żelującego
15 - 20 g pektyny (ilość zależy od stopnia żelowania konfitury)
sok świeżo wyciśnięty z 2 - 3 pomarańczy

Wykonanie:
jagody przebrać i usunąć ewentualne zepsute sztuki. Umyć i dobrze osączyć na sicie.
Przesypać do głębokiego garnka o grubym dnie. Zasypać cukrem, 15 g pektyny i dobrze wymieszać. Postawić na małym ogniu i staranie mieszać od czasu do czasu. Gdy cukier się całkowicie rozpuści i masa stanie się gęsta, wlać sok świeżo wyciśnięty z 2 pomarańczy. Wymieszać.
W razie potrzeby dosypać nieco sproszkowanej pektyny albo dodać sok z trzeciej pomarańczy.
Gotować na maleńkim ogniu tak długo, aż próba żelowania wypadnie pozytywnie.
Bardzo gorące przekładać do wyparzonych słoików i szczelnie zakręcać. Po zamknięciu ustawiać na desce dnem do góry. Po dwóch godzinach odwrócić pokrywka do góry.
Przechowywać w chłodnym zaciemnionym miejscu.

* - kanadyjskie cranberry - to żurawina o dużych jagodach wielkości małych oliwek.

 Tadeusz Gwiaździński

4 komentarze:

  1. Przygotowywałam już do mięs gruszki, borówki i klasycznie - żurawinę. Ten sok pomarańczowy może być ciekawym smakowym dodatkiem. Skąd jednak wziąć kanadyjskie owoce?

    OdpowiedzUsuń
  2. Przypuszczam, że w Polsce powinny być do nabycia w dużych supermarketach a głównie w Metro. Ja kupuje w Austrii w sieci sklepów Interspar. Tu każdego roku w listopadzie półki się uginają.

    OdpowiedzUsuń
  3. Bardzo mnie zainspirowales przepisem. Wprawdzie nie mam najmniejszych szans na swieze owoce ale poprobuje z mrozonymi, myslisz ze sie uda? Pozdrawiam serdecznie
    kokliko

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wg mojej amatorskiej wiedzy do wykonania przetworów zasadniczo nadają się tylko świeże owoce. Przyznam, że w kierunku mrożonek nie mam najmniejszego doświadczenia. Z pewnością na bazie mrożonych żurawin taką konfiturę można wykonać ale zalecałbym nie wekować jej w słoikach co przeznaczyć do bezpośredniego spożycia.
      A może ktoś z czytających Moją Kawiarenkę wie więcej na ten temat?

      Usuń

Anonimowe i uszczypliwie sformułowane komentarze będą automatycznie usuwane. Niedopuszczalne są także treści zawierające otwartą lub ukrytą reklamę firm lub produktów.

Ossobuco. Okręt flagowy kuchni włoskiej. Przepis może się przyda na świąteczny stół?

Ossobuco* (8 porcji) Bardzo ważne jest właściwe dobranie wielkości formy! Mięso i warzywa mają możliwie bez reszty wypełnić całą jej  pojemn...