Przystawka na eleganckie karnawałowe przyjęcie.
Zaproszeni goście pamiętają to z sylwestrowej kolacji 2019/2020.
Składniki:
8 - 10 kwadratów (8 x 8 cm) wyciętych z gotowego rozwałkowanego ciasta francuskiego
100 g łagodnego sera Gorgonzola
100 g gładkiego białego twarożku (20% tłuszczu, lub więcej)
1 czubata łyżka świeżo i drobno startego parmezanu
1 jajo roztrzepane z kilkoma łyżkami mleka
2 duże dojrzałe jędrne gruszki
3 łyżki cukru
kawałek laski cynamonu - 3 cm
3 łyżki soku świeżo wyciśniętego z cytryny 0,3 szklanki świeżo poszatkowanego w cienkie płatki parmezanu
3 łyżki wysoko gatunkowej oliwy z oliwek
3 spore łyżki konfitury z żurawin
Wykonanie:
1.) Przygotować nadzienie do pasztecików. Dokładnie wymieszać Gorgonzolę z białym twarożkiem (koniecznie gładkim!) i drobno starym parmezanem. Wg indywidualnego smaku doprawić solą i świeżo zmielonym czarnym pieprzem.
2.) Kwadraty ciasta posmarować cienką warstwą jaja roztrzepanego z mlekiem. Nałożyć proporcjonalną ilość nadzienia. Zwinąć i skleić w rulony jak na zdjęciu. Układać na blasze wysłanej papierem do pieczenia. Każdy pasztecik posmarować rozbełtanym jajem. Wstawić na dolną półkę do piekarnika rozgrzanego do 200 stopni C (grzeje góra + dół) na max. 20 minut.
Wyjąć z piekarnika, przestudzić i podawać jeszcze lekko ciepłe.
3.) Gruszki obrać. W odpowiedniej wielkości rondelku zagotować wodę z cukrem i cynamonem. Włożyć gruszki na maleńkim ogniu gotować do miękkości. Studzić w płynie.
Wyjąć, osuszyć i bardzo ostrym nożem z góry na dół kroić sam miąższ w możliwie cienkie plastry. Układać na deserowych talerzykach jak na zdjęciu poniżej. Natychmiast skropić sokiem z cytryny aby nie poczerniały.
4.) Tak przygotowane plastry gruszki udekorować płatkami parmezanu i lekko oprószyć świeżo zmielonym pieprzem syczuańskim*. Dookoła podlać cienką strużką oliwy z oliwek. Uzupełnić jeszcze lekko ciepłym pasztecikiem. Udekorować konfiturą z żurawin i natychmiast podawać.
Przy braku konfitury z żurawin jako uzupełnienie można podać sos tatarski własnej roboty ale nie jest to konieczne.
* - pieprz syczuański - kto nie posiada może zastąpić odrobiną świeżo startej gałki muszkatołowej
Tadeusz Gwiaździński
O kulinarnych rarytasach między Bałtykiem a Adriatykiem. Czasami na temat reszty świata też. Blog dla osób, którym gotowanie sprawia przyjemność.
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
"Gorzki" miód
Okazuje się, iż obecnie mamy mocno do czynienia z przysłowiem - nie wszystko złoto co się świeci -. Jak na bieżący dzień kupując miód należ...
-
Porady dla mających problemy z pieczeniem ciast drożdżowych. Kolejna powtórka na życzenie czytelniczek. Ostatnio była publikowana w połowie ...
-
Ze względu na białe mięso królik zaliczany jest do drobiu. Spotkałem się też z twierdzeniem, iż to dlatego, że dzieci wierzą w wielkanocnego...
-
- nie jeden smakosz marzy o tym aby móc choć raz skosztować tego „prawdziwego” tatara z koniny Tatar - potrawa podawana na zimno, ...
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Anonimowe i uszczypliwie sformułowane komentarze będą automatycznie usuwane. Niedopuszczalne są także treści zawierające otwartą lub ukrytą reklamę firm lub produktów.