piątek, 18 czerwca 2021

Ragout z młodej sarny*

Ragout z młodej sarny*


Główny sezon polowań rozpoczyna się jesienią. Jednoroczne koziołki stanowią jeden z wyjątków. Wolno na nie polować od 1 Maja.

Składniki
:

300 – 400 g sznyclowego mięsa z udźca sarny*

3 – 4 marchewki średniej wielkości

olej rzepakowy

0,5 cebuli średniej wielkości

1 ząbek czosnku

1 spora łyżka przecieru pomidorowego

0,5 łyżeczki cukru

1,5 - 2 szklanki intensywnego bulionu wołowego

¼ kostki mrożonego masła

1 szklanka śmietany 18%

sól

czarny pieprz prosto z młynka

 

Wykonanie:

1.) Mięso umyć i wytrzeć do sucha. Pokroić  w kostkę 2 x 2 cm. Doprawić świeżo zmielonym czarnym pieprzem. Podlać oliwą i w temperaturze pokojowej pod przykryciem odstawić na dwie godziny.

 

2.) Cebulę pokroić w cienką słomkę i krótko zeszklić na patelni w małej ilości tłuszczu. Pod koniec dodać pokrojone w drobną kosteczkę  ząbek czosnku.

Oskrobane marchewki pokroić w cienkie pół talarki i umieścić w małym głębokim rondelku. Zalać wrzącym bulionem na tyle aby płyn dokładnie ją przykrył. Postawić na małym ogniu i dusić pod przykryciem. Po 10 minutach dodać cebulę z czosnkiem. W tym rozprowadzić przecier pomidorowy. Gdyby okazał się zbyt kwaśny złagodzić odrobina cukru.

W razie czego dolać bulionu aby całkowicie pokrywał zawartość. Przykryć i dusić dalsze 15 – 20 minut.

Zdjąć z ognia i zmiksować blenderem na gładki sos.

 

3.) Na patelni dobrze rozgrzać tą samą oliwę, w której marynowało się mięso. Uważać aby nie przesadzić z temperaturą, inaczej olej zacznie dymić i trzeba będzie go zastąpić nowym. Wrzucić pokrojone mięso i często mieszając łopatką smażyć przez kwadrans.

UWAGA! Przy obróbce termicznej dziczyzny temperatura wewnątrz mięsa musi osiągnąć minimum 80°C! Posolić, wymieszać, odstawić ognia i pod przykryciem trzymać w cieple.

 

4.) Rondelek z sosem postawić na ogniu. Rozdrobnić zamrożone masło i aż do wyczerpania po kawałku stopniowo dodawać do mrugającego sosu. W razie potrzeby dosmaczyć solą i pieprzem.

Tak przygotowanym sosem zalać mięso, dobrze wymieszać i doprowadzić do wrzenia.

 

Jako dodatek pasuje wszystko co wchłania sporo sosu
  

5.) Podawanie: podawać z kiszonym ogórkiem, kluseczkami własnej roboty, lub kasza gryczaną, albo makaronem szerokie wstążki.

 
* - sarna - jest to samica koziołka, powszechnie mylona z łanią - samicą jelenia
 
Tadeusz Gwiaździński
 
Filary Smaku

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Anonimowe i uszczypliwie sformułowane komentarze będą automatycznie usuwane. Niedopuszczalne są także treści zawierające otwartą lub ukrytą reklamę firm lub produktów.

Ossobuco. Okręt flagowy kuchni włoskiej. Przepis może się przyda na świąteczny stół?

Ossobuco* (8 porcji) Bardzo ważne jest właściwe dobranie wielkości formy! Mięso i warzywa mają możliwie bez reszty wypełnić całą jej  pojemn...