Zielone szparagi są doskonałym uzupełnieniem wiosennych zup jarzynowych |
Obiera się tylko białe. Szczególnie starannie jeżeli są grube.
Zielone tylko wtedy, kiedy są wyraźnie grube i mają wyczuwalną twardą skórkę.
Szukanie miejsca, w którym należy odciąć twarde końcówki można sobie ułatwić przez mocne zgięcie po stronie końcówki. Samo się złamie tam gdzie trzeba.
Do fachowego gotowania potrzebny jest specjalny, wąski i wysoki garnek.
Kto nie ma, nie powinien gotować szparagów w wielkim garze tylko po to, żeby było na stojąco.
Czas gotowania to 7 - 9 minut. Nie wierzcie "fachowcom" z Bożej łaski, co twierdzą, że 15 - 20 minut. Wyjmiecie z garnka "mamałygę".
Gotuje się na stojąco (związane nitką) zwrócone czubkami do góry.
W wodzie z dodatkiem mleka i kawałka białej bułki.
Do wody na szparagi nie należy sypać zbyt dużo cukru!
To nie pozbawi ich goryczy za to wniesie nutę słodyczy!
Szparagi same w sobie są bardzo delikatnym warzywem.
Podaje się je z sosem holenderskim albo delikatnym vinegrette z dodatkiem octu balsamico. Temu może towarzyszyć szynka lub coś innego, np. ryba.
Podawanie chrzanu do szparagów jest zastanawiające? Chrzan jest mocnym dodatkiem (tu przyprawą) i jego ostrość zabije czucie delikatności smaku warzywa! Ponieważ do szparagów podaje się lekkie młode białe wino, taki cudowny trunek w towarzystwie chrzanu, będzie smakował żałośnie.
Szparagi przechowywanie. Białe w ochronnej szufladzie w lodówce, zawinięte a pergamin. Zielone na stojąco w słoiku z odrobiną wody w chłodnym miejscu poza lodówką.
Najlepsze są gotowane nad parą lub po zawinięciu w folię aluminiową, zapiekane w piekarniku z dodatkiem masła i kilku plasterków cytryny. Przy czym nie wolno zapomnieć o soli i odrobinie cukru.
Czyli dla smaku jest najlepiej jeżeli nie będą miały kontaktu z wodą.
Szparagi.
Obrane gotować 5 - 6 minut w rosole! Zielone zaraz po wyjęciu z wrzątku krotko hartować w wodzie z lodem.
Szparagi gotować w wodzie z dużą ilością masła.
Doprawić gałką i podawać z sosem jajecznym + rzeżucha
Szparagi świeżo umyte i osączone z wody, po pokrojeniu po skosie kładzie się na rozgrzaną teflonową patelnię bez tłuszczu. Tłuszcz dodaje się wtedy kiedy resztki wody odparują. Inaczej będzie pryskać
Szparagi – Kiedy są gorzkie?
Wersja A
wtedy kiedy w czasie ich wzrastania panuje chłodna pogoda przyrost długości następuje w zwolnionym tempie, albo wtedy kiedy od momentu zbioru upłynęło dużo czasu. Znakiem tego nie powinny być składowane najwyżej 1 - 2 dni!
Wersja B
wtedy kiedy jakiś gryzoń podgryza je od dołu, wówczas roślina w ramach obrony samoistnie wytwarza gorzkie związki.
Szparagi – świeżość.
Jeżeli (białe) się błyszczą przy obieraniu po ściągnięciu skórki, to jest znak, że są bardzo świeże. Pocierane przed obieraniem jedna o druga powinny wydzielać piszczący dźwięk.
Kolejnym testem jest odcięcie dolnej końcówki i w miejscu cięcia mocne ściśnięcie łodygi w palcach. Jeżeli szparagi są absolutnie świeże powinny się pojawić krople soku.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Anonimowe i uszczypliwie sformułowane komentarze będą automatycznie usuwane. Niedopuszczalne są także treści zawierające otwartą lub ukrytą reklamę firm lub produktów.