niedziela, 22 października 2017

Ruskie pierogi na kiszonej kapuście z kiełbasą

Bywają dni, że konieczny przegląd w zapasach żywności nakazuje uszczuplenie zapasów zgromadzonych w lodówce czy w spiżarni. Konsekwencją jest wyczarowanie czegoś prostego a zarazem interesującego.

Ruskie pierogi na kapuście z kiełbasą, podane jako gorąca i spora przystawka
To samo jak wyżej ale dodatkowo okraszone podsmażonym boczkiem.
Składniki:
ruskie pierogi
kiełbasa (najlepiej podwawelska)
1 łyżka koncentratu pomidorowego
500 g kiszonej kapusty



Kładąc na talerz więcej pierogów otrzymuje się pełne danie obiadowe.
Wykonanie:
do nadzienia na pierogi dodać sera feta, albo posiekanych listków świeżej mięty. To znacznie podniesie ich atrakcyjność smakową. Nie zapomnieć o świeżo zmielonym czarnym pieprzu.
Podgrzewanie pierogów. Na sporej patelni roztopić łyżkę masła i dodać 2 łyżki wody. Gdy zacznie wrzeć dodać pierogi, zmniejszyć płomień do minimum i niezwłocznie przykryć pokrywką.
Po 8 - 10 minutach będą jak świeżo ugotowane. UWAGA! Nie zaleca się podgrzewania przez położenie na grzejącej się kapuście bo wtedy stracą swój indywidualny smak.
Można też pierogi podsmażyć na chrupko ale mi osobiście lepiej smakują podgrzane jw.

Kapustę (jeśli zbyt kwaśna lekko przepłukać pod zimną wodą i dobrze osączyć) pokroić na 3 - 4 cm paski. Dodać nieco bulionu, przecier pomidorowy i 2 listki laurowe. Wymieszać i na małym ogniu bez przykrycia gotować do miękkości. Na koniec zaostrzyć smak przez dodanie czerwonej papryczki chili.

Z kiełbasy ściągnąć skórę. Inaczej będzie przeszkadzać w jedzeniu. Pokroić w pół talarki. Podsmażyć w 1 łyżce smalcu wieprzowego i dodać do gorącej kapusty. Przed podaniem jeszcze raz dobrze wymieszać.

Podawanie:
jak na zdjęciach - na wydaniu na pierogach układać dowolną ilość pierogów.

Tadeusz Gwiaździński

2 komentarze:

  1. Mięta w farszu pierogowym to dla mnie nowość. Przy okazji "produkcji" ruskich - wypróbuję:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To jest wyraźny wpływ kuchni ukraińskiej. Na wschodzie Polski dość powszechny.

      Usuń

Anonimowe i uszczypliwie sformułowane komentarze będą automatycznie usuwane. Niedopuszczalne są także treści zawierające otwartą lub ukrytą reklamę firm lub produktów.

Syrop klonowy. Doskonałe zastępstwo w miejsce miodu lub cukru

Syrop klonowy jest często stosowany w zastępstwie miodu albo cukru.* Jego sława poszła w świat razem z naleśnikami podawanymi w USA na śniad...